Endişelenme, e-postan bizimle güvende Gizlilik Politikası Kayıtlı bir hesabın var mı? Giriş Yap

Kurumsal Hediye


Hediye, mutluluktur. Sevdiklerimizden aldığımız her hediye bize sevildiğimizi ve önemsendiğimizi bir kere daha hatırlatır. Hediye, sevginin, güvenin, değerin ifadesidir. Her zaman sevindirir, gülümsetir. İşte tam da bu nedenlerle şirketler de çalışanlarını mutlu etmek, onlara sevildiklerini, değer verildiklerini göstermek için şirket içi hediye kültürünü geliştirip yaygınlaştırmak ister. Çalıştığı kurumdan aldığı güzel bir hediye, çalışanın kurumuyla arasındaki bağın güçlenmesine ve ihtiyacı olan motivasyonu kazanmasına katkıda bulunur. 

İnsana değer veren kurumlardaki İnsan Kaynakları departmanlarının, işe alım, özlük, bordro, eğitim gibi görev tanımlarına ek olarak artık “mutlu çalışan” yaratmak gibi önemli bir “görevleri” daha var. Önemli olduğu kadar zor da olan bu hedef, içinde her biriyle tek tek ilgilenilmesi gereken farklı katmanlar taşıyor. Hedefe ulaşıp çalışan memnuniyetini tüm kuruma yayma konusunda başarılı olan şirketlerde gözle görülür bir verimlilik artışı yaşanıyor. Bu mutlu çalışma kültürü, şirket bağlılığının artıp turnover (çalışan devir) oranlarının düşmesine ve çalışanların marka savunuculuğunu teşvik etmeyi amaçlayan internal marketing (içsel pazarlama) kavramının olgunlaşmasına da katkı sağlıyor. İçsel pazarlama, bir şirketin hedeflerinin, ürünlerinin ve hizmetlerinin kuruluş içindeki çalışanlara tanıtılması anlamına geliyor. Ana amaç, çalışanların şirketin hedeflerine olan bağlılığını artırmak ve marka savunuculuğunu teşvik etmek. Kariyer geliştirme, ödüllendirme, vizyon geliştirme ve kurum içi iletişim çalışmaları, içsel pazarlama ilkeleri içerisinde yer alıyor. Günümüzde hem köklü markalar hem de farklı sektörlerde sahaya çıkan yepyeni girişimler (hepimizin bildiği ismiyle startuplar), kurumsal kültürlerini tüm çalışanları arasında yaymaya neredeyse üretim, ar-ge, pazarlama, satış, finans konularına ayırdıkları kadar geniş zaman ayırıyorlar. Çünkü artık biliniyor ki, güçlü şirketler güçlü ekipler sayesinde oluşur.  Şirketlerin çalışan memnuniyetini ve bağlılığını güçlendirmek hedefiyle attığı adımlar, mutlu çalışanlar yaratmak içindir. Mutlu, sadık, destekleyen çalışanlar yaratmak için belirlenen yol haritaları kariyer gelişimini destekleme, eğitim fırsatları sunma ve ödüllendirmeye önem verir. Çalışanı hediye vererek mutlu etme fikri ise bu yol haritasının ödüllendirme katmanında yer alıyor gibi görünse de sadece bu amaca hizmet etmemektedir. Çünkü ödüllendirme maksadı taşımaksızın, bir çalışanı sadece o kurumun bir parçası olduğu için hatırlamak, onun yanında olmak, ona teşekkür etmek ve onu kutlamak, gösterilebilecek en insan odaklı kurumsal davranışlardan biridir. İşte Kutuda’nın kurumsal hediye kutusu çeşitleri tam olarak bu amaca hizmet eder. Yeni iş, motivasyon, terfi, kutlama, etkinlik, bayram, özel gün vb. nedenlerle özel olarak oluşturulan kurumsal hediye kutusu ile çalışanları mutlu etmek her zaman olumlu etkiler yaratır.

Kutuda’nın kurumsal hediye kutusu seçenekleri, kuruma özel taleplere adapte olabilecek şekilde, esnek bir yapıda tasarlandı. Kurumsal hediye kutularını istediğiniz konseptte, istediğiniz zamanda ve istediğiniz sayıda sipariş vermeniz mümkün. Üstelik toplu satın alımdaki fiyat avantajından yararlanmak da cabası. Eğer bu fikir aklınıza yattıysa, işe kurumsal hediye kutusu için form doldurmakla başlayabilirsiniz. 

Hediye güzeldir. Bir kutu dolusu hediye en güzelidir. 

Kutuda. Hayat içinde.

yukarı çık