Endişelenme, e-postan bizimle güvende Gizlilik Politikası Kayıtlı bir hesabın var mı? Giriş Yap

Kültürlerde Hediye Verme Seremonileri 


Sevgili iletişim kuramcısı Marshall McLuhan’ın dediği gibi “Dünya küresel bir köy”. Yalnızca saniyeler içerisinde dünyanın başka bir ucundaki kişiyle iletişim kuruyoruz, onları görebiliyoruz, hiç gitmediğimiz yerleri tanıyoruz, görmediğimiz insanlarla duygusal bağlar kurabiliyoruz ve hatta iş anlaşmaları yapıyoruz. 

Bir zaman makinesine binelim ve hadi dünyanın köylerden oluştuğu zamanlara gidelim. Zoom, Skype, uçaklar ve kutuda.com olmadan uzun uzun zaman önce dünya büyük köylerden ve imparatorluklardan oluşuyordu. Kültürel etkileşimin bu denli hızlı yaşanmadığı zamanlarda devletlerin ve toplumların kültürünü bilmek çok önemliydi. Elçileri düşünelim. Başka bir impatorun karşısına çıktıklarında ellerinde mutlaka değerli hediyeler olurdu. Bu iki devlet arasında güçlü bağların ve iyi ilişkilerin göstergesiydi . Hediyesiz bir elçi veya uygunsuz bir hediye, eyvah eyvah kötü şeylere hatta savaşlara işaret ederdi. İki beylik arasında ailelerin çocuklarının evlendiklerinde çeyiz olarak toprak verilmesi ve artık barışçıl birliktelikler kurulması bir gelenekti. Peki günümüzde hediye eskisi kadar önemli mi, hediye vermenin bir adabı kaldı mı? Şüphesiz evet. Belki savaşlara neden olmuyor seçilen hediyeler fakat ilişkilerin kurulması, sürdürülmesi için geçmişte olduğu kadar değerli. Kültür nasıl ki köklerini sürdürüyorsa toplumsal olarak hediye kültürü aynı değerde kendini koruyor. Fakat işimizin biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Artık kutuda.com var. Sizler için farklı kültürlerdeki hediye seremonilerini derledik.


Japon Kültüründe Hediye Seremonisi

Seremoni denildiğinde akla gelen ilk toplum Japonlar oluyor. Buhar odalarında bir ritüele dönüşen çay seremonilerini duymuşuzdur. Japonlar için hediyeleşmek de çok önemli ve belirli ritüellere bağlı. Adabı vardır hediye vermenin dediklerini duyar gibiyiz. İlk ev ziyaretlerinde, iş ziyaretlerinde eli boş gitmemek, özenli şekilde paketlenmiş bir hediye götürmek Japonlar için önemli bir gelenek. Paket kabınız asla siyah olmamalı. Bu zayıf ilişkilerin varlığına işaret ediyor. Hediye paketinizi Japon kültürü için başka önemli yer tutan çiçek figürleriyle süsleyebilirsiniz.

Hediye verirken şunu söylemeyi asla ihmal etmeyin: Tsumaranai mono desu ga. Türkçesiyle “Bu önemsiz bir hediye ama (lütfen kabul et). Bu söz hediye verdiğiniz kişinin hediyeden çok daha değerli olduğunu gösteren yüceltici bir söz.

New Year, New Colors Hediye Kutusu tam da ritüelleri yerine getirecek en şık hediye seçeneği. İçerisinde büyüleyici lavanta kokusunun, kutsal çayların, capcanlı renklerin olduğu eşşiz bir kutu. Japon felsefesinde Kintsugi sanatına yani kırılan seramik parçaların altın tozuyla birleştirilmesi sanatına atıfta bulunacak gerçek altın süslemeleriyle şık Fern&Co kupası da bu kutuda. Bu hediye farklılıklarımıza rağmen ne kadar uyumlu olduğumuzun ve değerli birlikteliklerin kuralacağının bir işareti olacak.


Avrupa Kültüründe Hediyeleşme

Kartpostallar, tarihi yapılar, çiçekler, turistik kanallar, bisiklet yolları, trenler... Avrupa deyince aklımıza ilk gelen kelimeler bunlar oluyor. Diyelim ki bir arkadaşınızı ziyarete ya da bir iş gezisine gidecekseniz. Peki ne götürsek yanımızda?

Doğunun ışığı olarak adlandırılan ve Hollanda’nın simgelerinden biri olan lale 15. Yüzyılın ikinci yarısında İstanbul’dan Avrupa’ya gönderiliyor ve oradan tüm dünyaya yayılıyor. Avrupalılar için yalnızca lale değil çiçekle hediyeleşmek çok önemli. Özel günlerde verilen hediyeler arasında kartpostallar, çiçekler önemli yer tutuyor. Farklı kültürlerden gelen simgesel hediyeler de bu önemli hediyeler arasında diyebiliriz. Elma çayı, Türk kahvesi, baharatlar, kuru meyveler Türkiye’den en çok istenen hediyeler arasında.
Avrupa ülkelerinde hediye her zaman iyi anlam taşımayabilir. Kimi zaman rüşvet anlamı taşıyacak hediyelerden özellikle kaçınmakta fayda var. Örneğin yüksek değerli bir hediye sizinle ilgili imajı olumsuz etkiler. 

İtalya’da mor ambalajlı, kendi şirket logonuzun olduğu hediyeler uygunsuz kabul edilir. Mendil, broş, kasımpatı ise asla hediye etmeyin. Fransa’da ise iş dünyasında hiyerarşinin etkisi büyüktür. O yüzden iş ilişkilerinizi yetkili kişiyle görüşmeniz, hediyelerinizi ona göndermeniz önemlidir. Hediye seremonisi için el yazınızla bir notunun kutuda olması önemlidir. Çiçek gönderiminizde kırmızı gül ve kasımpatından kaçının. Kaliteli çikolatalar ve alkollü içkiler seçilebilir. Almanya’da hediye için sıranızı beklemekte fayda var. Hediye her zaman makbul değil. Eğer size bir hediye verilmişse karşılığında kaliteli içkiler, ajandalar, kalemler gibi seçeneklere göz atabilirsiniz. İngiltere’de ise mütevazi çiçekler ideal hediyelerden sayılabilir. Yemek davetiniz de hoş karşılanabilir.

Avrupalı bir ailenin evine davet almışsanız yemekten sonra teşekkür notu ile hediye götürmeniz anlamlı olacak. 

Muhabbetli Türk Kahvesi Kutusu geleneksel olduğu kadar şık bir hediye seçeneğimiz Avrupalı dostlarımızı çok mutlu edecek. Türk kahvesine duydukları sevginin yanında kahve keyiflerine Ege’nin çizgileriyle Karaca Mai serisi kahve fincanları ve nefis Türk lokumları eşlik edecek.

Siyah Deri Ajandalı Yeni İş Kutusu - Yapraklı Sürahi hem şık, kaliteli hem de yeterli bir hediye. Kendi kültürünüzden izler taşıyan kolonya ve lokum seçeneğiyle ve şık deri ajanda birlikteliğiyle en ideal iş hediyesi diyebiliriz. 

 

Hediye Seremonisinde Öne Çıkan Ülkeler

İran’da hediye vermek sosyal bir olay olarak algılanır. İlk kez gittiğiniz eve eli boş gitmemeniz çok önemlidir. Sanatsal hediyeler, güzellik malzemeleri, kalem en beğenilen hediyelerdir. Alköl ve domuz eti içeren ürünlerden muhakkak kaçının.

Rusya’da hediye seremonilerinde paketleme çok önemli değildir. Avrupa’ya has ürünler, içkiler, kaliteli çikolatalar sevilmektedir.
Mısır’da iş ziyaretinizde ev daveti aldıysanız doğru yoldasınız demektir. İyi bir ev sahipliği ise çok önemlidir. Ziyarette bulunacağınız kişi Batı tarzında bir Mısırlı değilse çiçek tercih etmeyin. Bu cenazeye işaret edebilir. Aynı zamanda alkol de hoş karşılanmayabilir. Küçük elektronik aletler popüler hediyelerdir. Örneğin Müslüman bir ev sahibine davet edilmişseniz Mekke’yi bulacak bir elektronik alet iyi bir seçim olabilir. Hediyeleri sağ elle alıp vermek önemli bir seremoni kuralıdır.

Amerika ise kişisel hediye türlerini pek olumlu karşılayan bir ülke değil. Ayrıca eyalet kurallarına bakmanızda özel yarar var. Kimi hediyeler yasak olabilir, rüşvet sayılabilir. Bir eve davet almışsanız şarap ve çiçek iyi bir hediye alternatifi sayılabilir.

Tüm yazımızda görüyoruz ki hediyeleşmek kadar nasıl hediye verdiğiniz, hangi hediyeyi seçtiğiniz de çok önemli. Sürekli aynı hediyeleri göndermemek, kültürel kodları kullanmak, seremonileri takip etmek sizi iş ve sosyal hayatınızda bir adım öne taşıyacaktır. Birbirinden şık ve ideal hediye seçenekleri için kutuda.com'a bakmayı unutmayın.

yukarı çık