Endişelenme, e-postan bizimle güvende Gizlilik Politikası Kayıtlı bir hesabın var mı? Giriş Yap

Klişeleşmiş Hediye Seçeneklerinden Neden Uzak Durulmalı?


Roma İmparatorluğunun ilk dönemlerine kadar dayanan bir tarihe sahip olan hediyeleşme kavramı günümüzde oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Sevdiğimiz insanları mutlu etmenin formülleri arasında ilk aklımıza gelenlerden şeylerden biri hediyedir. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen hediye ve hediyeleşme kavramları özel günlerimizin, mutlu anlarımızın en büyük şahitleri haline geldi. Üstelik bu durum hız kazanarak daha da artıyor. Daha önceleri sadece en yakınlarımız için hediye alırken şu an hayatımızda birçok insana hediye alır hâle geldik. Bu durum tabii ki olumlu bir çerçeve çiziyor hepimizin hayatında. Çünkü hediye sevgiyi ve verilen değeri göstermenin yöntemlerinden biridir. Hediye alan insanların mutluluğu, hediye veren insanların da pozitif duygular yaşamasını sağlıyor. 

Peki, bu güzel duyguları yaşamanın ve yaşatmanın anahtarı haline gelen hediyeleri seçerken nelere dikkat etmelisiniz? 

Hediye araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken unsurların başında klişeleşmiş hediyelerden uzak durmanız geliyor. Daha öncesinde sayısız insanın vermiş olduğu hediyelerin aynılarını almanın bir anlamı olmadığını düşündüğünüzü biliyoruz. Örneğin; erkek sevgili için her yerde karşımıza çıkan saat, parfüm, kravat, gömlek gibi pek çok hediyenin ne kadar klişe olduğunu söylememize gerek yoktur herhalde. Erkek arkadaşınızın ilk sevgilisi olmadığınızı varsayarsak daha öncesinde de buna benzer hediyelerle karşı karşıya geldiğini tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Bu durum kadınlara alınan hediyeler için de geçerlidir. Kız arkadaşınız için alacağınız takılar, çiçekler, pelüş oyuncaklar, kalpli yastıklar ve bunlara benzeyen klişe haline gelmiş hediyeler; onlar için bir sürpriz olmaktan ziyade standartlaşmış hediyeler olacaktır. Her Öğretmenler Gününde alınan kalemler, çiçekler ya da patronlar için seçilen üzerine isim yazılmış kalemler, kartlıklar oldukça demode bir hâl aldı. Anneler Günü ya da Babalar Gününe baktığımızda da durum maalesef ki pek farklı değil. 

Klişe de olsa alınan her hediye sevdiklerinizi illaki mutlu ediyordur fakat onları şaşırtma niyetindeyseniz klişe hediye fikirlerini rafa kaldırmanız gerekiyor. Hediyenin amacı; karşımızdaki insanı gülümsetmek, iç dünyasında ise heyecan yaratmaksa eğer yaratıcı hediye fikirleri bulmak bu duyguları artıracaktır. Hediye bulmakla geçen zaman ve maddi anlamda yapılan bir harcamayla oluşan hediye alma sürecini klişe hediyelerde de yaratıcı hediyelerde de eşit şekilde geçirmiş olacaksınız. İki eşit paydadan daha mutlu eden kısım olan sıradanlaşmamış hediyeyi sevdiklerinize sunmak sizlerin elinde. 

Sevdiklerinize verebileceğiniz hediyeleri seçmeden önce onlara hitap eden hediyeler bulmaya özen göstermelisiniz. Sıradanlıktan uzaklaşmak için daha eğlenceli ya da daha anlamlı hediyeler seçebilirsiniz. Mesela hediye alacağınız kişiyle birlikte geçirdiğiniz unutulmaz bir günü ona tekrar hatırlatacak kalıcı bir hediye arayışı içerisine girebilirsiniz. Sevdiklerinizin iş yerinde, evinde ya da herhangi bir yaşam alanında kullanabileceği dekoratif ve şık hediyeleri de hediye seçenekleri arasında değerlendirebilirsiniz. İş yerinde ya da evde sürekli ihtiyaç duyabileceği minimal hediyeler de hem sizi anımsatacak hem de ihtiyacını karşılayabilecek bir hediye önerisi olabilir sizler için. Kitap okumayı seven biri için seçeceğiniz kitabı direkt ona vermek yerine bazı sayfalarına küçük notlar yazarak sevdiğiniz ve değer verdiğiniz o insanın yüzünde küçük bir tebessüm oluşturabilecek unutulmaz bir hediye verebilirsiniz. 

Sevdiklerinizi en iyi gözlemleyen ve nelerden hoşlandığını en iyi keşfedecek olan sizlersiniz. Ona hitap edecek, onu gülümsetecek, her aklına geldiğinde hediyeyi aldığı günkü kadar heyecan duyabileceği klişelerden arınmış hediye seçenekleri bularak sevdiklerinize ulaştırabileceğinize eminiz. 

Klişelerden uzaklaşmak demişken yeni bir trend haline gelen hediye kutuları da sıradanlıktan sıkılan hediye severler için yeni bir fikir olabilir. Birden fazla ürünün şık kutularda bir araya geldiği ve birçok insanın zevkine hitap edebilecek, ince dokunuşlarla hazırlanan hediye kutuları kutuda.com’da sevdiklerinize ulaşmak için sizlerin beğenisini bekliyor. 

yukarı çık